Duyurular

Denetimlerin Sahada / Müşteri yerinde gerçekleştirilmesi zorunlu durumlarda

Denetimlerin Sahada / Müşteri yerinde gerçekleştirilmesi zorunlu durumlarda

Açılış- Kapanış Toplantıları

1- Açılış toplantılarında NETSERT’ in genel önlemler hakkında katılımcıları bilgilendirmesi tüm tarafların güvenliği için önemlidir.

2- Toplantı ortamının iyi havalandırıldığından emin olmak için pencere ve kapılar açılmalıdır ve ortam havasının sürekli temiz kalması sağlanmalıdır.

3- Klima kullanımından kaçınılmalıdır.

4- Toplantılar mümkün olan en az sayıda personel ile gerçekleştirilmelidir.

5- Toplantı başlarken el sıkışmadan selamlaşma yapılması sağlanmalıdır.

6- Toplantılar yeterli büyüklükte alanlarda gerçekleştirilmelidir ve bu durum denetimlerden önce teyit edilmelidir.

7- Katılımcılar arasında uygun mesafe olacak şekilde oturma düzeni ayarlanmalıdır.

8- Toplantı ortamında kişilerle yakın temastan kaçınılmalı ve mutlaka maske kullanılmalıdır.

9- Gerektiğinde tek kullanımlık eldiven takılmalıdır.

10- Öksürme ve hapşırma durumlarında ağız ve burun tek kullanımlık mendil ile kapatılmalı, mendil kullanılmayan durumlarda dirseğin iç tarafı kullanılmalıdır.

11- Toplantılar boyunca kişisel eşyalar diğer kişilerle paylaşılmamalı ve aynı şekilde diğer kişilerin kişisel eşyaları da kullanılmamalıdır (imzalama sırasında aynı kalemin kullanılması, ortak bilgisayar kullanımı, mümkünse kayıtlar ve dokümanlar vb.)

12- Tüm katılımcılar için mendiller ve el dezenfektanı da dahil olmak üzere yeterli malzeme tedarik edilmelidir ve bu malzemeler toplantı yerinde herkes tarafından kolaylıkla görülebilecek ve kullanılabilecek şekilde yerleştirilmelidir.

13- Toplantı sırasında ikramlık bulundurulmasından kaçınılmalıdır ve kapalı şişe su kullanılmalıdır.

14- Toplantı bitiminde tokalaşmadan veda edilmesi ve toplu fotoğraf çekilmemesi önerilmektedir.

 

Denetim Yapılan Diğer Alanlar

1- Yeterli hijyen malzemesi (dezenfektan, tek kullanımlık mendil vs.) ve koruyucu ekipman (maske, eldiven vs.) bulundurulması gerekmektedir.

2- Tüm çalışanların sosyal mesafe kuralına uyması, tüm kişisel koruyucu tedbirlere uygun şekilde (maskelerin ağız ve burnu kapatacak şekilde sürekli olarak takılması) uyması gerekmektedir.

3- Denetim alanında aynı anda bulunan kişi sayısının asgari oranda tutulması için planlama yapılması ve mümkünse yüz yüze değil yan yana çalışmanın tercih edilmesi önerilmektedir.

4- Denetim ortamına elle temas edilmesine gerek duyulmayan yeterli sayıda çöp kutusu yerleştirilmesi önerilmektedir.

5- NETSERT’ in lokasyonları dışında gerçekleştirilecek denetimlerde bahsi geçen kurallara uyumun NETSERT tarafından denetimden önce değerlendirilmektedir. Bu durum müşteri firmaya denetimden en geç 1 gün önce Telefon, e-mail, fax vs iletişim kanalları ile bildirilmektedir. (Örn: tedbirlerin uygunluğuna dair denetimden önce bir kontrol ya da uzaktan görüşme)

Denetimlerde Ortak Alanların (Asansör, Lavabo, Mola/Dinlenme Alanı, Yemekhane, Restoran vb.) Kullanımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ( Müşteri Kuruluş Tarafından sağlanması gereken hususlar)

1- Yerinde denetimin yapılacağı ofis, laboratuvar, üretim sahası, müşteri tesisi, hizmet alanı vb. müşteri kuruluşların yerleşik bulunduğu lokasyonlarda asansörlerin mümkün olduğunca kullanılmaması, zorunlu hallerde sosyal mesafe kuralına uygun kişi sayısı ile sınırlandırılması ve temas edilen yüzeylerin sıklıkla dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Kişilerin asansör kullanımını mümkünse en aza indirmeleri önerilmektedir. Bunun mümkün olmadığı durumlarda sosyal mesafe kurallarına uygun olarak asansör kapasitesinin en fazla %30’u kadar kişinin kullanımı daha uygun olacaktır.

2- Ortak kullanım alanındaki su sebilleri ve çay-kahve makinalarının mümkün olduğunca kullanılmaması, çalışanlara ve denetim ekiplerine kapalı şişelerde su temin edilmesi gerekmektedir.

3- Özellikle sigara içme alanları, yemekhane, kafeterya gibi sosyal mesafenin azalabileceği alanlarda sosyal mesafenin korunması sağlanmalıdır. Toplu yemek yenen yerlerden, dinlenme alanlarından kaçınılmalıdır.

4- Bekleme salonu/lobi alanları temiz ve düzenli olduğundan emin olunmalıdır

5- Oturma düzeni kişiler arasında en az 1.5 metre olacak şekilde düzenlenmelidir.

6- Yerinde denetimler sırasında denetim ekiplerinin öğle yemeklerinde kuruluşun imkanları doğrultusunda yemekhaneler kullanılacaksa uygun termal konfor şartları ve hijyen sağlandığından emin olunmalıdır.

7- Aynı anda yemek yiyen kişi sayısı azaltılmalıdır.

8- Yemek öncesinde ve sonrasında ellerin bol su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca yıkanması ve tek kullanımlık havlu ile ellerin kurulanması gibi kişisel hijyen kurallarının uygulanmasına imkan veren düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

9- Baharat, kürdan, tuz, kaşık, çatal, bıçak, bardak vb. malzemelerin mümkünse tek kullanımlık olacak şekilde sunulmasının sağlanması uygun olacaktır.

10- Yemekhane görevlilerinin kişisel hijyen kurallarına uygun davranmasının ve uygun kişisel koruyucu donanımlarının sağlanması gereklidir.

11- Öğle yemeği için bir restorana gidilecek veya sipariş verilecekse faaliyetleri sırasında ilgili yasal otoriteler tarafından ilan edilmiş tedbirlere tam olarak uyan işletmelerin tercih edilmesine dikkat edilmelidir.

12- Masalardaki oturma düzeni tedbirlerine uyulması gerektiğinden, gidilecek yerin masa koşullarına uygun sayıda katılımcının öğle yemeğine eşlik etmesi tavsiye edilmektedir.

13- Yemek yemek, bir şeyler içmek ve benzeri sebeplerle maskenin çıkarılması ve sonra tekrar takılması gerekiyorsa, maske varsa kendi poşeti içine, yoksa başka temiz ve kilitli bir poşet içerisine konularak dış ortamdan izole bir şekilde muhafaza edilmelidir. Kullanılan maske, diğer maskeler ile aynı poşet veya kabın içerisine asla konulmamalıdır.

14- Özellikle lavabo, tuvalet, banyo, merdiven kenarlıkları, musluk, yemekhaneler, asansörler vb. ortak kullanım alanlarına girişlerde dezenfektan bulundurulmalıdır. Tuvalet ve lavabolarda özellikte temassız sabunluklar, kâğıt havlu makineleri ve çöp kutuları kullanılmalıdır.

 Ulaşım ve Konaklama Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1- Tüm ulaşım araçlarının kullanımı sırasında maske takılmalı, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilmeli, değiştirilmesi öncesinde ve sonrasında el antiseptiği kullanılmalıdır.

2- Denetim ekipleri talep etmeleri halinde kendi özel araçlarını kullanabilirler.

3- Denetimin gerçekleştirileceği yere ulaşımda NETSERT tarafından sağlanan yada Müşteri firma tarafından sağlanan araçlar kullanılıyorsa, bu araçlar için de maske takma zorunluluğu bulunmaktadır.

4- Sosyal mesafeyi korumak, yolculuk sırasında da önemlidir.

5- Covid-19 ile temas riskini en aza indirmek için tüm ulaşım araçları kullanılmadan önce ve kullanıldıktan sonra en az %70 alkol içeren bir kolonya veya dezenfektan ile ellerin ve bileklerin temizlenmesi gerekmektedir.

6- Bununla birlikte eller temizlenmeden yüz bölgesine (göz, ağız ve burun) dokunmamaya dikkat edilmelidir.

7- Damlacık oluşturması nedeniyle araç içinde konuşulmaması ve bağırılmaması tavsiye edilmektedir.

8- Araçlarda bir mecburiyet olmadıkça su dahil içecek ve yiyecek kullanılmamalıdır.

9- Uçakla seyahatlerde havayolu şirketlerinin, tren ile seyahatlerde TCDD’nin ve otobüs ile seyahatlerde firmaların yönergeleri takip edilmelidir.

10- Konaklama tesislerinde enfeksiyonun bulaşma riskini azaltmak için korunma ve kontrol önlemlerine dikkat edilmelidir. Bu nedenle konaklama için seçilecek tesislerin T. C. Sağlık Bakanlığı, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşların yaptığı bilgilendirmeleri düzenli olarak takip etiğinden ve gerekli tedbirlerin aldığından emin olunmalıdır.

11- Konaklama süresi boyunca denetçilerimiz konaklama tesisi içerisinde genel Covid-19 hususları bölümünde belirtilen kişisel önlemlerini mutlaka almalıdır. (Örneğin resepsiyon ve insan hareketi ve yoğunluğunun yaşandığı diğer bölümlerde (restoran, spor salonları vb.) sosyal mesafe (1-1.5 metre) kurallarına uyulmalı, ortak kullanım alanlarında maske takmalı vb.)

Test

Form Gönderimi

Tamam

Ceyhun Atuf Kansu Caddesi 137/14 Balgat - Çankaya / Ankara
+90 312 441 90 09
+90 312 441 90 07
info@netsert.net
Copyright © 2010-2013 Netsert. Tüm hakları saklıdır.
Web Tasarım Teknobay